Intresset växer för RekoSkolan och JoYChoko

Underbart att se att intresset för RekoSkolan och JoyChoko växer på spännande sätt och därmed nya samarbetsplaner och nätverk. Under weekenden hade vi ett studiebesök från Jyväskyläs yrkeshögskola och restonomlinjen för hållbar mat, på lördagen fyllde vår första möhippa skolsalen med 20 underbara kvinnor, en man och en baby och på söndagen höll jag workshop för Marthor och andra öbor på Skåldö i Ekenäs skärgård. Vid varje tillfälle märker jag att kopplingen choklad och hållbar utveckling smälter väl ihop och allt mer inser jag att chokladens och kakaons väg till våra munnar också är ett bra sätt att beskriva hur både ekonomisk och miljömässig utveckling är kopplad till den sociala.

Nu blir det påskförberedelser för fulla muggar med den sista påsk-workshopen på söndag och reko-utdelning i Ekenäs och Karis om en vecka. Sen ska jag ta itu med sommarens praliner som kommer att vara inspirerade av vår nordiska bär och frukter.

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s