Rekoförpackningar

 

IMG_3913

Nu har jag jobbat dagar med att hitta askar och förpackningsmaterial som är så långt det är möjligt miljö-mässigt hållbara. För att använda en del av askarna av återanvänt papper måste man enligt livsmedelslagen ha ett lager mellan lådan och livsmedlet vilket resulterar i rätt mycket förpackningsmaterial men nu har jag hittat cellofan som tillverkas i England som är komposterbart så jag använder det till både påsar och mellanskikt i de lådor som behöver det. Det är en djungel detta med förpackningsmaterial och man lär sig hela tiden något nytt. Man kan ju också fråga sig hur miljömässigt vettigt det är att importera komposterbar cellofan med flyg!

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s