Min första chokokund!

Idag hade jag den äran att leverera hasselnötsnougat till min första kund Lotta. Hon har varit en av mina oumbärliga smakrådgivare och idag köpte hon en ask med 20 hasselpraliner. Många har fallit för just denna rätt enkla hasselnötspralin. Den påminner faktiskt om den ursprungliga pralinen som lär ha varit en nougat eller marsipanbit doppad i choklad. Fortfarande är pralin i Frankrike en nöt eller mandel som rostats i en sockermassa – det vi kallar brända mandlar. De rostade hasselnötterna är också en viktig del av smakupplevelsen i min hasselpralin eftersom de utgör 50% av ingredienserna.

Chokladen i Lottas hasselpraliner kommer från Ghana och Madagaskar och honungen är finsk ekohonung, hasselnötterna är ekologiska hasselnötter odlade i Turkiet.

 

Hassel till Lotta

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s