Slow resa till Frankrike: Havsruda i Cassis

På fredagar och onsdagar är det torgdagar i Cassis på Côte d’Azur och till vår glädje hittade vi också några fiskare som kom in i hamnen medan vi satt och drack vårt morgonkaffe med (världens godaste) croissant. Efter att ha slagit upp 15 olika fisksorter i översättningsprogrammet fastnade jag för havsruda. Fiskarna hade fångat bara 5 havsrudor och det tydde på tänkte jag att de är litet mer sällsynta och hoppades jag godare än de som fanns i hundratal och var billigare. Till middagen tillagade vi havsrudan med citron, peppar och lök och den blev verkligen god. Liknar en tonfisk med djuprött kött men vägde inte mer än 800 – 1000 gr.

Den vill jag ha!
Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s