Slow resa till Frankrike: Baden-Baden en stad med liv

Dag 2. Vi blev glatt överraskade av det livliga folklivet både på kvällen och dagen i Baden-Baden. Staden hade en skön lugn puls, maten var utsökt och servicen på topp. En verklig slow travel pärla. På resan ner var 1a klass nästan samma pris som andra så vi skämde bort oss och njöt av första klass med större säten. På tåget från Köpenhamn mot Hamburg fick vi in salt lakrits med choklad, dricka, te och kaffe och tidningar förstås. Visste inte detta med servering i 1a klass var en Nordisk lyx. När vi kommit över tyska gränsen togs allt ätbart och tidningarna bort. Konduktören bjöd lakrits åt alla passagerarna innan passet byttes till tysk personal. När vi frågade den tyska konduktören om vi kunde få någonting och dricka sade han att nej tyvärr det gick inte och han berättade att för 7 år sedan hade det danska tågbolaget DSB bett tyska tågbolaget DB att betala för den maten och drickan som passagerarna bjöds på efter gränsen, men det vägrade dom eftersom det inte varit en lika generös kultur och tradition på tyska tåg. Troligen inte heller då inräknat i 1a klass priset. Bra att veta till nästa gång – ät, drick och läs medan ni kan!

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s