Naturliga färger

Det är så otroligt fint att vi nu även i Norden kan köpa naturliga chokladfärger för praliner. När jag började laga praliner för 4 år sen efter chokladkurser på Nora chokladskola fanns det inte många färger att köpa som var naturliga, det vill säga pigmentet gjorda på naturliga råvaror – som blått av spirulina, gult av gurkmeja och rött av rödbeta – så jag importerade från USA. Men nu går det att få tag på i Norden t.ex på Marron i Sverige. Nu är ju inte heller from augusti 2022 till exempel titandioxid (E170) tillåtet i EU (det har inte varit det på många år tex i Australien) så då går ju utvecklingen snabbare. Massor med piller och tex tuggummi laseras med titanoxid.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s